Rok: 1918

Opis:

Widokówka (reprodukcja) przedstawiająca przedwojenny zajazd „Gasthof zur Buschmühle”, funkcjonujący w Nowym Jaworowie (dawniej Neu Jauernick), w nieruchomościach pod dzisiejszym numerem 19. Lokal swoją nazwę wziął od młyna wodnego (niem. buschmühle), znajdującego się na tyłach zabudowań, a działający przy jednej z dawnych odnóg rzeki Pełcznicy. Właścicielem zajazdu był Johann Glaubitz. Restauracja powstała w jednej ze stodół znajdujących się w kompleksie zabudowań gospodarczych. Pod koniec XIX wieku zajazd składał się jedynie z restauracji i skromnego ogrodu. Uroki krajobrazowe i przyrodnicze tego miejsca sprawiły jednak, że stało się ono bardzo popularne.

Glaubitz na początku XX wieku zainwestował w swój lokal. Wybudował salę taneczną, której główną atrakcją była bardzo modna w tamtym okresie, szklana podłoga do tańca. Przy sali powstała pokaźnych rozmiarów, w większości przeszklona, jasna, drewniana weranda. Przez jej okna można było podziwiać sąsiadujący bezpośrednio z lokalem kompleks leśny, który gospodarz zapełnił długimi ławami, tworząc dodatkowe miejsce do wypoczynku. Za dnia było to idealne miejsce do wypoczynku dla całych rodzin, szukających spokoju i ukojenia. W dni, kiedy organizowano tam potańcówki, restauracja wypełniała się dźwiękami muzyki oraz gwarem rozbawionych gości.

Na co dzień gości restauracji koił ciągły szum pobliskiego, sztucznego wodospadu. Restauracja posiadała niepowtarzalny klimat, o czym świadczy reklama umieszczona przez właściciela, na jednej z pocztówek, przedstawiających to urocze miejsce.

Wiesz dokąd chętnie zmierzam?
W wieczornym chłodzie
cichej doliny, stoi wodny młyn
i tamże mały strumień płynie.
Otoczony pierścieniem drzew,
często przesiaduję tam godzinami,
rozglądam się i marzę.

Widokówka – źródło własne

Skip to content