Rok: 1937, 1938

Opis:

Katalog (reprodukcja) wyrobów przedwojennej jaworzyńskiej fabryki porcelany Porzellanfabrik Königszelt AG, obecnie ZPS „Karolina” sp. z o. o. w Jaworzynie Śląskiej. Niewielka manufaktura Augusta Rappsilbera powstała w 1860 roku przeobraziła się w jeden z najbardziej liczących się w Europie zakładów produkcji porcelany. W 1937 roku znakomite wzornictwo oraz wyroby fabryki, nagrodzone zostały złotym medalem na Wystawie Światowej w Paryżu. Adnotacja o tym wydarzeniu widoczna na okładce katalogu, a sam katalog został wydany bezpośrednio po tym wydarzeniu, najprawdopodobniej w 1938 lub jeszcze 1937 roku.

Na pierwszych stronach katalogu oprócz wykazu asortymentu znajduje się reklama zakładu:

Porcelana Königszelt słynie z pięknej formy, pierwszorzędnej skorupy i doskonałego wykończenia dekoracjami, jest więc produktem wysokiej jakości. Na Wystawie Światowej w Paryżu w 1937 r., porcelana z Königszelt otrzymała złoty medal.
Niniejszy katalog zawiera wybór
najlepszych zastaw stołowych – najczęściej zamawianych oraz kupowanych w prezencie.
Cennik oddzielnie.

Wewnątrz można obejrzeć najsłynniejsze fasony jaworzyńskiej porcelany: Juliana, Rita, Astrid, Karola, Sybille. Niektóre z nich, jak Charlotte i Nora produkowane są do dnia dzisiejszego. W katalogu widoczne są także różnego rodzaju bogate wzory dekoracji, w tym słynna przedwojenna srebrna porcelana. Oprócz typowej zastawy stołowej prezentowana jest także galanteria porcelanowa: między innymi świeczniki, wazony, figurki, serwetniki i popielniczki.

Katalog wydało wydawnictwo z Chemnitz J.C.F. Pickenhahn & Sohn.

Katalog przekazał Pan Roman Wojtacha.

Skip to content