Rok: 1958

Opis:

Projekt (reprodukcja) linii telefonicznej dla nowej portierni Zakładów Porcelany Stołowej „Karolina” w Jaworzynie Śląskiej. Szkic sytuacyjny przestawia północną część Jaworzyny Śląskiej z naniesioną kolorem czerwonym projektowaną kablową linię telefoniczną, prowadzącą dla fabryki porcelany w Jaworzynie Śląskiej. Szkic datowany jest na 22 września 1958 roku i pochodzi z zasobu Rejonowego Urzędu Telekomunikacji w Wałbrzychu. Dokument został zatwierdzony przez Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w Jaworzynie Śląskiej 28 kwietnia 1961 r. W prawym górnym rogu widnieje ręczna adnotacja o zgodzie oraz pieczęć Prezydium MRN. Z projektu można wywnioskować, że przeniesienie portierni ZPS Karolina ze starej lokalizacji, przy skrzyżowaniu ulic Wolności i Mickiewicza, odbyło się na przełomie lat 50. i 60. XX wieku.

Dokument jest bardzo ciekawy, ponieważ nie tylko ukazuje przebieg istniejących linii telefonicznych pod koniec lat 50. XX wieku w tej części Jaworzyny Śląskiej, ale ukazuje też dawne budowle i przebieg niektórych ulic.

Na dokumencie widać lokalizację starego kościoła ewangelickiego, przy skrzyżowaniu ulic Ogrodowej i Westerplatte. Widoczny jest także dawny zarys kompleksu budynków ZPS Karolina przy ul. Powstańców, dzisiaj już nieaktualny. Przy dawnym budynku ZZK (dzisiejszy market „Biedronka”) widać zabudowania gospodarcze, w miejscu których dzisiaj funkcjonuje parking. Oznaczono perony załadunkowe stacji Jaworzyna Śląska oraz widoczny jest układ torowisk wraz z rozjazdami. Plan przedstawia też lokalizację ówczesnego kina oraz kopalni żwiru.

Kolejną ciekawostką jest stary przebieg ulicy Westerplatte i Ogrodowej, w kierunku wsi Piotrowice Świdnickie. Dopiero w 1968 roku z inicjatywy ZPS Karolina i przy udziale jej pracowników zlikwidowano ostre zakręty na tej drodze. W czynie społecznym wykonano przedłużenie ulicy Westerplatte, w znanym nam dzisiaj układzie.

Oczywiście szkic nie przedstawia wszystkich budynków i elementów infrastruktury w tej okolicy, a jedynie te, które zostały podłączone do istniejącej w 1958 r. linii telefonicznych. Pozostałe budynki zostały ujęte (lub nie zostały) przez kreślarza z niewiadomych powodów.

Dokument do pobrania w wysokiej rozdzielczości (pdf 7,6MB).

Dokument: źródło własne

Skip to content