Rok: 1880

Opis:

Cennik (reprodukcja) wyrobów przedwojennej jaworzyńskiej fabryki porcelany Porzellanfabrik von August Rappsilber in Königszelt (później Porzellanfabrik Königszelt AG, obecnie ZPS „Karolina” sp. z o. o. w Jaworzynie Śląskiej). Niewielka manufaktura powstała w 1860 roku przeobraziła się w jeden z najbardziej liczących się w Europie zakładów produkcji porcelany. Cennik wydany 15 listopada 1880 roku zawiera ryciny przedstawiające pełen asortyment produkowany przez fabrykę porcelany w dawnej Jaworzynie Śląskiej. Dodatkowymi informacjami, oprócz ceny są wymiary i pojemności poszczególnych produktów.

Warto zauważyć, że w pierwszych latach funkcjonowania manufaktury nie stosowano jeszcze imiennego nazewnictwa fasonów. Wzory określane są literami alfabetu, liczbami, a zestawy stołowe według stylów: angielski, stożkowy, belgijski. Asortyment oferowany do sprzedaży przez zakład był bardzo szeroki. Fabryka oferowała bogaty wachlarz porcelany stołowej oraz galanterii. Rappsilber produkował także naczynia użytkowe, między innymi misy i dzbany do mycia, wiadra, mydelniczki, a nawet nocniki, bidety i muszle klozetowe.

Na ostatniej stronie cennika właściciel fabryki umieścił dodatkowe informacje. Można dowiedzieć się o możliwych rabatach i upustach oraz dostępności towarów. Rappsilber deklaruje, że sprosta każdemu zamówieniu na porcelanę dekorowaną. Ponadto można przeczytać, że zakład prowadzi sprzedaż wysyłkową na koszt i ryzyko klienta. Właściciel deklaruje dużą dostępność porcelany na miejscu oraz możliwość szybkiego dostarczenia każdej ilości wyrobów. Jako atut wymienia bliskość dworca kolejowego z dogodnymi połączeniami. Poniżej informacji znajduje się mapka sytuacyjna z lokalizacją Königszelt, czyli dawnej Jaworzyny Śląskiej.

Cennik wydała drukarnia C. Dünnhaupt’a ze Świdnicy

Cennik przekazał Pan Marek Karłupski

Skip to content