Rok: 1961

Opis:

Dyplom uznania (reprodukcja) dla Romana Wojtachy za zajęcie I miejsce w konkursie skoku w dal. Zawody organizowane były przez Federację Klubów Sportowych Pracowników Komunikacj „Kolejarz” w Jaworzynie Śląskiej. Przeprowadzone zostały z okazji „Dnia Kolejarza”, 10 września 1961 r., na stadionie sportowym, przy ulicy Ogrodowej. Stadion znajdował się za dzisiejszym Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Ślaskiej. Obecnie ten teren znajduje się w zarządzie ogródków działkowych.

Według relacji, w rywalizacji brali udział amatorzy z terenu dzisiejszego powiatu świdnickiego. Podczas zawodów rozgrywane były różne konkurencje, między innymi wyścig na 100m, 400m, skok w dal, skok wzwyż, pchnięcie kulą. Chociaż stadionie nie było profesjonalnego wyposażenia lekkoatletycznego, to jaworzyńska młodzież chętnie uczestniczyła w często organizowanych zawodach.

Młodzi lekkoatleci oddawali skoki do przysłowiowej „dziury w ziemi”. Rozbieg dla skoczków, podobnie jak bieżnia dla biegaczy pokryte były żużlem pozyskanym z pobliskiej lokomotywowni. Belka służąca do odbicia wykonana była z nieobrobionego podkładu kolejowego, co powodowało liczne kontuzje, a zawodnicy najczęściej odbijali się „sprzed belki”. Zawodnik z Jaworzyny Śląskiej uzyskał odległość 6,94m i zwyciężył w zawodach.

Dyplom przekazał Pan Roman Wojtacha

Skip to content