Rok: 193X

Opis:

Na zdjęciu (reprodukcja) z lat 30. XX wieku. tzw. Friedrichsdenkmal w Königszelt, czyli pomnik Fryderyka II Wielkiego w Jaworzynie Śląskiej. Pomnik ufundowany przez hrabiego Burghausa z Łażan pierwotnie wzniesiony został w okolicach dzisiejszej Przychodni Zdrowia i Przedszkola w Jaworzynie Śląskiej, w lesie, w przedłużeniu obecnej ulicy Westerplatte.

Pomnik został przeniesiony na początku lat 30 ubiegłego wieku, z inicjatywy ówczesnego Burmistrza – Paula Glogera. Nowym miejscem był widoczny na zdjęciu Franz Becker Platz w Königszelt, przy ówczesnej Bahnhofstraße. Dzisiaj to park przed dworcem kolejowym, przy ulicy 1 Maja w Jaworzynie Śląskiej. W tle widoczne są zabudowania Paul Keller Straße, dzisiejszej ulicy Tadeusza Kościuszki.

Pozostałości Friedrichsdenkmal widoczne były w jaworzyńskim parku jeszcze w latach pięćdziesiątych. Na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych zdemontowano resztki pomnika, postawiono mały murek wysadzany polnymi kamieniami. Na pozostałej podstawie pomnika wybudowano fontannę w kształcie piramidy, która w upalne dni zapewniała chłód mieszkańcom Jaworzyny Śląskiej.

Fotografia – źródło: H. Politz „Wie ich geschichtlich bedeutsame Zeiten meiner Vaterstadt Schweidnitz im Volksschulunterricht auszuwerten gedenke”, 1937

Skip to content