Rok: przed 1945

Opis:

Fotografia (reprodukcja). Na zdjęciu widoczny dębowy pręgierz w Piotrowicach Świdnickich, pochodzący prawdopodobnie z XVII wieku. Był to jedyny, tak długo zachowany, drewniany pręgierz, na terenie Dolnego Śląska. Słup służył do przykuwania przestępców w celu wystawienia na widok publiczny oraz wymierzenia kary, przeważnie chłosty.

Pręgierz składał się z jednolitej, dębowej belki o wysokości około 3 metrów i czterokątnym profilu. Wydrążono w nim otwory do przeciągania powrozów, bądź łańcuchów, utrzymujących złoczyńców. Poniżej otworów widniała wyryta data, wskazująca rok 1680. Szczyt pręgierza zdobił element w kształcie piasty wozu. Według relacji dębowe drewno pręgierza było tak twarde, że wszystkie próby jego przepiłowania kończyły się fiaskiem. Metalowe piły traciły swoje zęby na starej dębinie, która przesiąkła potem i krwią przestępców.

Pręgierz pierwotnie usytuowany był w górnej części wsi, na rozwidleniu drogi w kierunku Żarowa i Nowic. Następnie pręgierz przeniesiono na plac przy kuźni, w centrum wsi, gdzie był używany przez lokalnego kowala do przywiązywania koni, podczas podkuwania. Ostatecznie mieszkańcy przedwojennych Piotrowic postanowili przenieść pręgierz w pobliże wejścia na wiejski plac cmentarny. Ten ciekawy i wyjątkowy element historii Piotrowic Świdnickich zaginął w latach czterdziestych XX wieku.

Informacje – Maciej Frączek „Zbiór wiadomości z historii wsi od połowy XII wieku do początku XXI wieku„, Świdnica 2006 r., dzięki uprzejmości B. Pawłowskiego.

Skip to content