Rok: 1915

Opis:

Pocztówka (reprodukcja) pochodząca sprzed II Wojny Światowej. Na widokówce widoczna ulica Świdnicka (niem. Schweidnitzerstraße) od strony skrzyżowania z dzisiejszą ulicą 1 maja (dawniej Bahnhofstraße). Po prawej stronie widoczne wejście (niem. Eingang) i gmach restauracji „Friedrichsdenkmal” (pol. „Pomnik Fryderyka”). Właścicielem lokalu był Alfred Twrdy.

Restauracja ta była najczęściej uczęszczanym lokalem gastronomicznym w przedwojennej Jaworzynie Śląskiej. Sprzyjała temu dogodna lokalizacja, przy skrzyżowaniu głównych dróg miejscowości. Nie bez znaczenia była także pojemność lokalu. Podczas największych zabaw, spotkań i uroczystości mieściło się tam nawet 900 osób. Gospoda słynęła z miłej obsługi i bardzo dobrej kuchni. Nic dziwnego, ponieważ lubujący się w mięsnych potrawach goście, mogli skosztować świeżutkich wyrobów, sąsiadującej bezpośrednio z gospodą rzeźni. Alfred Twrdy był właścicielem zarówno restauracji, jak i zakładu mięsnego.

Oprócz funkcji czysto gastronomicznych, „Pomnik Fryderyka” był miejscem spotkań lokalnych grup i stowarzyszeń. Jak donosi przedwojenna, jaworzyńska gazeta Königszelter Zeitung, do czasu wybudowania gminnej sali gimnastycznej, spotykali się tu regularnie członkowie Męskiego Towarzystwa gimnastycznego (Männer Turn Verein). W lokalu swoje próby i przedstawienia miało także lokalne Towarzystwo Teatralne (Theaterverein), założone w 1920 r. Sztuki wystawiano bardzo często, głównie dramaty i komedie. Ponieważ część członków Towarzystwa Teatralnego okazała się być uzdolnionymi śpiewakami, widzom prezentowano także operetki. Występy miały miejsce często podczas organizowanych zabaw tanecznych. Na scenie restauracji występowały też grupy artystyczne spoza miejscowości. W 1931 roku wystąpili śpiewacy z Lipska.

W lokalu funkcjonowało także kino. Cieszyło się ono tak dużą popularnością, że właściciel postanowił w 1932 roku wybudować specjalne pomieszczenie na sprzęt kinematograficzny. Projekcje filmowe odbywały się regularnie, w piątki i niedziele o godzinie 20:00. W każdą niedzielę, o godzinie 15:00 wyświetlano także filmy dla dzieci.

W lokalu bardzo często odbywały się imprezy różnych związków. W 1937 roku hucznie obchodzono tutaj pięćdziesięciolecie powstania Związku Kombatanckiego. Po dojściu do władzy nazistów, lokal stał się też miejscem politycznej agitacji. Kino rozpoczęło emisję hitlerowskich filmów propagandowych. Regularnie fetowano tutaj także kolejne urodziny Adolfa Hitlera.

Po II Wojnie Światowej lokal przeszedł pod zarząd gminy. Zmieniono jego funkcję na kino wiejskie. Pierwszy seans odbył się 1 kwietnia 1950 roku. Po przebudowie, zrealizowanej w czynie społecznym w 1968 r. kino nazwano „Bajka”. Pod tą nazwą lokal funkcjonował do zamknięcia. 1 stycznia 1989 r. działalność kina została zawieszona, a następnie lokal zamknięto całkowicie.

Pocztówkę przekazał Pan Roman Wojtacha.
Informacje: Własne, E. Waligóra, „Ludność Königszelt w latach 1929-1939

Skip to content