Rok: 1939

Opis:

Dokument (reprodukcja) – wezwanie do zapłaty za z 18.10.1939 r. nadany przez właściciela budowlanego przedsiębiorstwa usługowo-handlowego w Königszelt .

Ludwig Klawuhn – mistrz murarski – prowadził w przedwojennej Jaworzynie Śląskiej przedsiębiorstwo budowlane, w tym tartak, wytwarzający drewniane materiały konstrukcyjne dla budownictwa. Zakład znajdował się przy Schweidnitzerstrasse 5 (obecnie ulica Świdnicka). Sam właściciel zaś zamieszkiwał pod adresem Schweidnitzerstrasse 12. Ponadto, jeszcze w 1942 r. był właścicielem nieruchomości przy ulicy Paul Keller-Strasse 4 i 6 (obecnie ul. Kościuszki). Nabywcą materiałów oraz usług budowlanych był Walter Berger – właściciel restauracji „Deutscher Hof” z przedwojennego Nowego Jaworowa (Neu Jauernick). Wezwanie do zapłaty opiewa na łączną kwotę 90,63 Marek, za zamówienia z czerwca i września 1939 r.

Przedsiębiorstwo budowlane Ludwiga Klawuhn’a działało długo po zakończeniu II Wojny Światowej. 19 listopada 1952 r., na mocy Orzeczenia Nr 2 Ministra Budownictwa Miast i Osiedli w sprawie przejęcia przedsiębiorstw na własność państwa, przedsiębiorstwo funkcjonujące przy ul. Świdnickiej 5 w Jaworzynie Śląskiej zostało upaństwowione.

Skip to content