Rok: 198X

Opis:

Fotografia (reprodukcja). Na zdjęciu Centralna Składnica Harcerska Zakład Produkcyjny, przy ul. Świdnickiej 15, w Jaworzynie Śląskiej, lata 80. Zakład rozpoczął produkcję 1 stycznia 1964 roku, produkował głównie sprzęt obozowy i pomoce szkolne.

Harcerska lilijka produkowana w CSH

Na początku lat 70. CSH był jedynym w Polsce zakładem, produkującym sprzęt obozowy, turystyczny, zestawy narzędzi i galanterię mundurową. Na asortyment składały się m.in. specjalne stoły i ławki do kuchni i jadalni obozowych, łóżka kanadyjki, stelaże do namiotów, sprzęt politechniczny, listewki modelarskie, półfabrykaty z metali nieżelaznych dla modelarzy oraz zestawy narzędzi. Galanteria mundurowa to lilijki, klamry, listki, klamry itp. Mimo pracy na pełnych obrotach zakład pokrywał tylko 70% krajowego zapotrzebowania. Roczny zysk wynosił ok. 3.200 tys. zł. W niewielkim zakładzie pracowały 153 osoby, w tym 45 kobiet.

Wizytówka zakładowa Kierownika Działu Zaopatrzenia i Zbytu CSH

Na terenie zakładu funkcjonowała stołówka, posiadał on także zaplecze sanitarne. Pracownicy uczęszczali do międzyzakładowego klubu, a pracownicy-sportowcy zrzeszeni byli w TKKF „Spójnia”. Zakład posiadał także domki wypoczynkowe w Świnoujściu i Sławie.

Pieczęć zakładowa Centralnej Składnicy Harcerskiej w Jaworzynie Śląskiej

Pod koniec lat siedemdziesiątych zakład przeszedł rozbudowę. W 1979 r. rozpoczęto budowę hali produkcyjnej o powierzchni użytkowej ponad 1200m2, oraz budynku socjalnego, stacji transformatorowej i basenu przeciwpożarowego. Po rozbudowie zakład zwiększył produkcję łóżek typu kanadyjka z 27 tys. do 90 tys., a także zanotował 5% wzrost produkcji stołów obozowych, taboretów, ławek i wieszaków.

Od 1994 roku na terenie ZP CSH funkcjonuje firma meblarska ZEBRA Sp. z o. o.

Fotografia – źródło własne, pieczęć, lilijka, wizytówka – Pan Roman Wojtacha

Skip to content