Rok: 1935

Opis:

Dokument (oryginał). Rachunek z młyna wodnego Alfreda Sterner’a (*28.03.1901, † 04.02.1984), w miejscowości Zedlitz, czyli przedwojennej Pasiecznej. Dokument posiada adnotację z datą 2 lipca 1935 r. Według informacji zawartych na dokumencie, działalność gospodarcza Alfreda Sterner’a obejmowała młyn, piekarnię oraz gospodarstwo rolne. Właśnie od nazwiska mistrza piekarskiego wzięła się nazwa przedsiębiorstwa: Sternmühle. Firma posiadała kontakt telefoniczny, numer 33 w miejscowości Königszelt. Rachunki bankowe prowadzone były w Kreisbank Schweidnitz i Kreisbank Striegau, przekazy pocztowe realizowane były na konto numer 37624 prowadzone przez Urząd Pocztowy we Wrocławiu.

Młyn gospodarczy w miejscowości Pasieczna Zedlitz
Młyn w Zedlitz, fot. www.polska-org.pl

Po II Wojnie Światowej młyn oraz piekarnię prowadziła Spółdzielnia „Samopomoc Chłopska” ze Stanowic. W 1951 roku w budynku wybuchł pożar, który zniszczył większość przedsiębiorstwa. Powstałe szkody były tak znaczące, że Spółdzielnia zdecydowała, aby rozebrać resztki budynku.

Przedwojenny właściciel młyna z Zedlitz, Alfred Sterner, nie zakończył swojej działalności. W 1951 roku przejął XIV-wieczny młyn wodny w miejscowości Neumühle/Elster (Turyngia, Niemcy). Potomkowie Pana Alfreda kontynuują rodzinne, młynarskie tradycje do dzisiaj, już w szóstym pokoleniu.

Dokument przekazał Pan Roman Wojtacha.

Skip to content