Rok: 197X

Opis:

Janina Prusek-Stachowicz, wokalistka operowa, pochodząca z Jaworzyny Śląskiej. Pierwsze wokalne doświadczenie oraz naukę zdobywała w latach siedemdziesiątych. Zaczynała od chórku kościelnego który na początku prowadził ksiądz Jan Czajka i Pani Marysia – katechetka z jaworzyńskiej parafii. To oni zwrócili uwagę na jej głos. W Szkole Podstawowej śpiewała w chórze a następnie w zespole wokalnym. Do szkolnego zespołu dostała się dzięki „interwencji” koleżanki – Grażyny Seiffert. Kierownik chóru, Pan Hieronim Fabiś, organizował przesłuchanie do zespołu wokalnego. Grażyna Seiffert prosiła Pana Fabisia, aby ten przyjął Janinę, co byłoby wielkim wyróżnieniem. W pewnym momencie stanęła na parapecie okna w klasie i powiedziała, że jeżeli Pan Fabiś nie zapisze Janki, to ona wyskoczy przez okno. W ten sposób, ale przede wszystkim dzięki talentowi wokalnemu, młodej Janinie udało się zostać jedną z wokalistek szkolnego zespołu. Uczęszczała także na zajęcia wokalne w Domu Kultury „Kolejarz” w Jaworzynie Śląskiej.

Laureatka i finalistka wielu konkursów na szczeblu wojewódzkim i krajowym. W latach 1976-79 była jedną z laureatek eliminacji wojewódzkich Ogólnopolskiego Konkursu Piosenki Radzieckiej, a także wraz z zespołem „Grażynki” finalistką Ogólnopolskiego Konkursu Piosenki Żołnierskiej. Ukończyła Szkołę Muzyczną w Wałbrzychu, a następnie Akademię Muzyczną w Krakowie w klasie prof. Heleny Łazarskiej.

W roku 1984 otrzymała pierwsza nagrodę w konkursie muzyki meksykańskiej imienia Manuellle Ponce’a, organizowanym przez Ambasadę Meksyku w Warszawie. Dokonała nagrań archiwalnych z koncertów w Radio oraz Telewizji Kraków i w Warszawie (1984-1987). Pod koniec lat osiemdziesiątych występowała z Filharmonią Krakowską. Śpiewała z Zespołem Akademii Bachowskiej pod kierunkiem prof. dyrygenta Helmutha Rillinga.

Od 1987 roku mieszka w Szwecji. W Sztokholmie jej wokalnym pedagogiem była prof. Kerstin Meyer Pani Janina kontynuowała swoją aktywność koncertową z wieloma zespołami. Z radio-symfonicznym zespołem, pod kierunkiem Inger Nordebo Dalqvist, występowała między innymi w ojczyźnie, na koncertach w Krakowie oraz Bochni. A w Lidingö z orkiestrą pod kierunkiem Gustawa Asplunda. Prowadzi nadal działalność koncertową jest też nauczycielem muzyki – naucza gry na pianinie oraz jest instruktorem śpiewu.

Fotografie i informacje – Hieronim Fabiś, Janina Prusek-Stachowicz, źródło własne

Występ Pani Janiny ze stycznia 2020 roku.

Skip to content