Rok: 197X-198X

Opis:

Fotografie (reprodukcje). Dorota Jołda, wokalistka pochodząca z Jaworzyny Śląskiej. W drugiej połowie lat siedemdziesiątych uczęszczała na zajęcia wokalne w Domu Kultury „Kolejarz” w Jaworzynie Śląskiej. Kilkunastoletnia Dorota pod okiem Pana Hieronima Fabisia, w latach siedemdziesiątych zdobywała laury w wielu przeglądach wokalnych i konkursach piosenki. Brała udział w eliminacjach do festiwalów Piosenki Żołnierskiej w Kołobrzegu oraz Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze. W 1980 roku, na XVI Festiwalu Piosenki Radzieckiej znalazła się w ścisłym gronie finalistów tej prestiżowej w tamtych latach imprezy.

Utalentowana wokalistka z Jaworzyny Śląskiej po krótkich epizodach z Zespołem Pieśni i Tańca „Mazowsze” oraz ZPiT „Śląsk” występowała w Operze Śląskiej, w Bytomiu. Wzięła udział w spektaklach: „Baron cygański” Johanna II Straussa (1979, w reżyserii Haliny Dzieduszyckiej), „Czarodziejski flet” Wolfganga Amadeusza Mozarta (1981, w reżyserii Olgi Lipińskiej) oraz „Napoju miłosnym” Gaetano Donizetti’ego (1983, w reżyserii Mieczysława Daszewskiego).

Muzyczna kariera Doroty Jołdy potoczyła się dalej już za granicą Polski. Wyjechała do Paryża, gdzie dostała się do tamtejszego konserwatorium. Po odrzuceniu propozycji pracy w chórze Opery Paryskiej, wybrała karierę solową.

Fotografie i informacje – Hieronim Fabiś, Muzeum Rzeczy znalezionych na Mieście, źródło własne

Skip to content