Rok: 1939

Opis:

Dokument (reprodukcja). Pokwitowanie przekazania darowizny na zbiórkę prowadzoną przez fundację Winterhilfswerk des Deutschen Volkes (pol. zimowa pomoc ludności niemieckiej), oddział okręgowy w Königszelt (dzisiejsza Jaworzyna Śląska). Fundacja, będąca organem pomocniczym hitlerowskiej NSDAP, w latach 1933-1943, w związku z trudną sytuacją gospodarczą Niemiec – zbierała datki, które służyły pomocy socjalnej.

Potrzebujący mogli składać wnioski za pośrednictwem urzędów okręgowych Winterhilswerk. Otrzymywali między innymi kupony na zakup węgla, ziemniaków lub inne wydatki rzeczowe. Nie pomagano poprzez przekazanie pieniędzy. Przykładowo, w roku 1936, rodzina uprawniona do opieki, posiadająca trójkę dzieci otrzymała: do trzynastu kuponów na paliwo, 200 kg ziemniaków, kupony na żywność o wartości 30 RM (ówczesna waluta – Marki Rzeszy), 5 kuponów na odzież lub jedzenie oraz paczki na Boże Narodzenie i Wielkanoc.

Pokwitowanie serii S1 numer 626835 wystawiono przez okręgową organizację WdDV dla Waltera Bergera, właściciela restauracji „Deutscher Hof” w Neu Jauernick (dzisiejszy Nowy Jaworów). Dokument opatrzono datą 25.10.1939. Najbardziej interesujące jest jednak to, że na pokwitowaniu nie wykazano żadnych dóbr, które „darczyńca” przekazał na zbiórkę w Königszelt. Na dokumencie widnieje podpis organizatora „Hartmann”.

Dokument – źródło własne

Skip to content