Do Izby Historycznej Gminy Jaworzyna Śląska trafiła cenna pamiątka, związana z Zespołem Szkół Kolejowych w Jaworzynie Śląskiej. Szkołę otwarto w 1975 roku, jako Zasadniczą Szkołę Zawodową dla Pracujących PKP Wagonowni w Jaworzynie Śląskiej. Decyzją Kuratorium Oświaty i Wychowania w Wałbrzychu, w 1983 roku przekształcono szkołę w Zespół Szkół Kolejowych w Jaworzynie Śląskiej, a patronem jednostki został profesor Aleksander Wasiutyński.

Aleksander Feliks Marceli Hieronim Wasiutyński urodził się 13 grudnia 1859 w Lisowicach, zmarł 17 października 1944 w Wodzisławiu. Był profesorem Politechniki Warszawskiej, światowej sławy ekspertem i specjalistą w dziedzinie kolejnictwa, pionierem w zakresie badania toru podczas jazdy pociągów. Twórcą koncepcji przebudowy Warszawskiego Węzła Kolejowego i budowy linii średnicowej w Warszawie (źr. Wiki).

Nowy eksponat w jaworzyńskiej Izbie Historycznej jest związany z osobą patrona szkoły. Jest to kamienna tabliczka z czarnego granitu, na której wyryto podobiznę profesora Wasiutyńskiego. Element był częścią dużej tablicy, która witała uczniów uczęszczających do szkoły przez kilkadziesiąt lat. Widoczny jest na zdjęciu poniżej, po lewej stronie od wejścia do budynku głównego ZSK w Jaworzynie Śląskiej. W centrum fotografii stoi inż. Jan Marcinkowski – wieloletni dyrektor szkoły.

Bardzo gorąco dziękujemy Panu Mateuszowi Romanieckiemu, który przekazał cenny eksponat wraz z kilkoma fotografiami z Zasadniczej Szkoły Kolejowej do naszej Izby Historycznej. Zapraszamy Państwa do zapoznania się z artykułem poświęconym powstaniu szkoły kolejowej w Jaworzynie Śląskiej.

Skip to content